Menga bankdan boshqa bir odamning qarzi haqida qo‘ng‘iroq qilishdi — nega?
AO «AVO bank» Bosh shartnomasining (BSH) 4.3-bandiga ko‘ra, mijoz bankka qo‘shimcha aloqa ma’lumotlaridan, jumladan, mobil ilova yoki boshqa masofaviy aloqa kanallarida ko‘rsatilgan telefon raqamlaridan foydalanishga rozilik beradi. Ushbu ma’lumotlar bank tomonidan qarzdorlikni bartaraf etishda uchinchi shaxslar bilan bog‘lanish uchun ishlatilishi mumkin.
Qo‘shimcha aloqa ma’lumotlarining manbalari quyidagilar bo‘lishi mumkin:
"Kredit kartaga do‘stni taklif qiling" referal dasturi: Ushbu aksiya doirasida (Aksiya qoidalarining 3.8-bandi), mijozlar o‘z do‘stlarining telefon raqamlarini referal takliflarni yuborish uchun bankka taqdim etadilar. Ushbu raqamlar do‘stning roziligi bilan olinadi va bankning axborot tizimida saqlanadi.
Sodiqlik dasturlari: Sodiqlik dasturlari umumiy shartlarining 7.2-bandiga asosan, mijoz dastur doirasida amalga oshiriladigan maqsadlar uchun, jumladan, telefon raqamlarini taqdim etishga rozilik bildiradi.
BSHning 3.5-bandi: Mijoz bankka telefon raqamlari, yashash va ish manzillari kabi aloqa ma’lumotlarini uchinchi manbalar orqali tekshirish, yangilash va to‘ldirishga ruxsat beradi. Bu bankka dolzarb ma’lumotlarni olish va qarzdorlikni bartaraf etishda foydalanish imkoniyatini beradi.
Kredit skoringi: BSHning 2.4-bandiga muvofiq, bank mijozning kreditga layoqatliligini baholash uchun ochiq va yopiq manbalardan, jumladan, kredit byurolari va mobil operatorlardan olingan ma’lumotlardan foydalanishi mumkin. Bu ma’lumotlar mijozning dolzarb aloqa ma’lumotlarini o‘z ichiga olishi mumkin.

Мне позвонили из банка по поводу долга другого человека — почему?
Согласно пункту 4.3 Генерального договора комплексного банковского обслуживания (ДКБО) АО «AVO bank», клиент предоставляет банку согласие на использование дополнительной контактной информации, включая номера телефонов, указанные в мобильном приложении или иных удалённых каналах связи, для взаимодействия с третьими лицами при урегулировании задолженности.
Источники дополнительных контактов могут быть следующими:
Реферальная программа "Приведи друга на кредитную карту": в рамках этой акции (пункт 3.8 правил акции) клиенты передают контактные номера своих друзей для отправки реферальных приглашений. Данные предоставляются с согласия друга и хранятся в информационной системе банка
Программы лояльности: согласно пункту 7.2 Общих условий программы лояльности, клиенты соглашаются на передачу данных, включая номера телефонов, для целей реализации программы
Пункт 3.5 ДКБО: клиент предоставляет согласие банку проверять, уточнять и дополнять контактные данные, включая телефоны, адреса проживания и работы, используя сторонние источники
Кредитный скоринг: в соответствии с пунктом 2.4 ДКБО, банк вправе использовать данные из открытых и закрытых источников, включая информацию из кредитных бюро и мобильных операторов, для оценки кредитоспособности и получения актуальных контактов