Joriy yilning 1-mayidan O‘zbekistonda kommunal xizmatlar narxi oshdi, elektr energiyasi iste’moliga esa 200 kVt*soatlik limit joriy etildi. O‘shandan beri bu mavzu atrofidagi bahslar tinmayapti, odamlar norozilik bildirmoqda, hatto hukumatni sudga berish holatlari ham kuzatilmoqda. Keling, avvalo kVt*soat nima ekanligini va mavjud cheklovlarga qanday qanday amal qilish mumkinligini tushunib olamiz.
Dastlab, kVt*soat nimani anglatishini aniqlab olaylik. Sodda qilib aytganda, bu istalgan elektr qurilmasining energiya iste’moli va sarfini hisoblash birligi. Aslida, 1 kVt*soat kichik miqdor emas.
Masalan, 1 kVt*soat sarflagan holda, quyidagilarni bajarish mumkin:
Bugungi kunda dunyoning deyarli barcha zamonaviy mamlakatlarida, jumladan O‘zbekistonda ham, elektr energiyasi hisob-kitoblari aynan kVt*soatlarda amalga oshiriladi.
Yaqin vaqtgacha 1 kVt*soat elektr energiyasi narxi qat’iy tarzda 295 so‘m qilib belgilangan edi. 2024-yil 1-maydan esa, narx 450 so‘mgacha ko‘tarildi va elektr energiyasiga oyiga 200 kVt*soatlik limit o‘rnatildi. Bu limitdan ortiqcha ishlatilgan energiya uchun ikki baravar ko‘p, ya’ni 1 kVt*soat uchun 900 so‘m to‘lash kerak bo‘ladi.
Limitlar shu bilan cheklanib qolmaydi. Agar oylik elektr energiyasi iste’moli 1000 kVt*soatdan oshsa, sarflangan har bir kVt*soat uchun 1350 so‘m to‘lash kerak. Narx hatto 1800 so‘mgacha yetishi mumkin, lekin bu limitga yetish uchun uyingizda to‘laqonli zavod ishlashi kerak.
Energetika vazirligi yangi qoidalarni e’lon qilib, bu faqat umumiy xizmat ko‘rsatish darajasini oshirish, elektr uzilishlari holatlarini kamaytirish va umuman, hammaning ish va turmush sharoitini yaxshilash uchun amalga oshirilayotganini ma’lum qildi. Ta’kidlanishicha, limitlar ham aholiga noqulaylik tug‘dirmasligi uchun «zaxira bilan» hisoblab chiqilgan. Masalan, Energetika vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, jami aholining 71 foizi oyiga 200 kVt*soatdan kam, yana 11 foizi esa 300 kVt*soatdan ko‘p bo‘lmagan miqdorda elektr energiyasi iste’mol qiladi.
Vazirlik hisob-kitoblarini quyida keltiramiz:
№ | Elektr jihozlar | Quvvati | Jihozlarning bir sutkada o‘rtacha ishlash vaqti | Bir sutkalik o‘rtacha elektr sarfi Vt/soat | Bir oylik o‘rtacha elektr sarfi kVt/oy |
|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 dona televizor(43 dyuym) | 105 Vt | 5 soat | 525 | 15,75 |
2 | 1 dona sovutgich | 400 Vt | 24/12 soat* | 804 | 24,12 |
3 | 1 dona dazmol | 2200 Vt | 15 daqiqa | 550 | 16,5 |
4 | 1 dona elektr choynak | 1800 Vt | 12 daqiqa | 360 | 10,8 |
5 | 1 dona pech | 1500 Vt | 12 daqiqa | 300 | 9 |
6 | 1 dona kir yuvish mashinasi | 1500 Vt | 18 daqiqa | 1600 | 13.5 |
7 | 1 dona suv isitkich | 1600 Vt | 1 soat | 1600 | 48 |
8 | 7 dona chiroq 15 Vt | 100 Vt | 3 soat | 300 | 9 |
9 | 1 dona changyutkich | 2000 Vt | - | - | 4 |
10 | 1 dona kompyuter | 200 Vt | 5 soat | 1 | 30 |
Jami | 4889 | 180,67 |
Manba: Gazeta.uz
Hisob-kitoblarga qaraydigan bo‘lsak, (aytgancha, konditsionerni hisobga olmagan holda) bu limit adolatlidek ko‘rinadi. Biroq, boshqa mustaqil manbalarning hisob-kitoblari boshqacha manzarani ko‘rsatmoqda. Misol uchun, jurnalist Xurshid Daliyev tomonidan hisoblangan iste’mol jadvali:
1 | 1 dona televizor (43 dyuym) | 150 Vt | 3 soat | 450 | 13,5 |
2 | 1 dona sovutgich | 300 Vt | 6 soat | 1800 | 54 |
3 | 1 dona dazmol | 1500 Vt | 30 daqiqa | 750 | 22,5 |
4 | 1 dona elektr choynak | 1500 Vt | 30 daqiqa | 750 | 22,5 |
6 | 1 dona kir yuvish mashinasi | 1500 Vt | 18 daqiqa | 450 | 13,5 |
7 | 1 dona suv isitkich | 1500 Vt | 6 soat | 9000 | 270 |
Jami | 13800 | 13800 |
Endi, keling, bunga konditsioner (yoki ventilyator), mikroto‘lqinli pech va changyutgichni qo‘shaylik:
Konditsioner: O‘zbekistondagi yozgi jaziramani hisobga olgan holda, konditsioner kun davomida 8 soat ishlaydi. U vaqti-vaqti bilan o‘chib-yonib tursa-da, baribir tinimsiz ishlash jarayonida bo‘ladi. Aytaylik, konditsionerning «sof» ishlash vaqti kuniga 4 soat. Bunday ish rejimida konditsioner kuniga o‘rtacha 3,2 kVt*soat atrofida elektr energiyasi sarflaydi. Buni 31 kunga ko‘paytirsak, 99,2 kVt*soat hosil bo‘ladi.
Aytaylik, uyda konditsioner yo‘q va biz ventilyatordan foydalanamiz. Bu holda manzara quyidagicha bo‘ladi: kuniga 8 soat ishlaydigan 1 ta ventilyator oyiga 10 kVt*soat atrofida energiya sarflaydi. Faraz qilaylik, uyimizda xuddi shunday 4 ta ventilyator bor. Biz bunda konditsioner elektr sarfining deyarli yarmini, ya’ni 40 kVt*soat energiya ishlatamiz.
Davom etamiz, navbat changyutgichga. Buni hisoblash birmuncha osonroq: zamonaviy changyutgichlar o‘rtacha 1600-1700 Vt atrofida quvvat iste’mol qiladi. Agar biz changyutgichni haftasiga 2 soat ishlatsak, bir oyda taxminan 12 kVt*soat energiya sarflanadi.
Mikroto‘lqinli pech sarfini hisoblash esa murakkab: u ko‘rinishidan kichik bo‘lsa-da, haftasiga jami 3 soatdan ortiq foydalanilmagan taqdirda ham oyiga taxminan 22 kVt*soat energiya iste’mol qiladi. Bunday katta elektr sarfining sababi shuki, ko‘pchilik mikroto‘lqinli pechni ishlatilmayotgan paytda rozetkadan uzib qo‘ymaydi: u ishlamayotgandek ko‘rinsa ham aslida elektrni “so‘rib” yotadi.
Yuqoridagilarning barchasini jamlaymiz. Demak, biz konditsionerli holatda taxminan 133 kVt*soat, ventilyatorli holatda esa 74 kVt*soat qo‘shimcha energiya sarfiga ega bo‘lamiz.
Demak, Energetika vazirligining mutlaq optimistik hisob-kitoblariga qaralsa, jadvalga bitta konditsioner qo‘shilsa, oyiga 191 700 so‘m, jurnalistning realistik hisob-kitobi bilan esa, 402 300 so‘m to‘lashga to‘g‘ri keladi. Bu hozircha faqat elektr energiyasi uchun to‘lovlar.
Nima qilish kerak?
Energiya tejashning bir nechta usullari bor: masalan, sovutgich kam elektr sarflashi uchun uning eshigini iloji boricha mahkam yopish, uni quyosh tushib turadigan xonalarga qo‘ymaslik kerak. Misol uchun, bizning uyda oshxonada sovutgichga quyosh nuri to‘g‘ridan-to‘g‘ri tushib turadi. Bu esa uning qizishiga olib keladi: qo‘shimcha xarajat. Shuningdek, sovutgichga issiq yoki hatto xona haroratidan yuqori haroratdagi narsalarni qo‘ymaslik kerak.
Televizor uchun qoida oddiy - uni ko‘rmayotgan bo‘lsangiz, shunchaki rozetkadan uzib qo‘ying.
Kir yuvish mashinasi bilan esa uchta qoidaga rioya qilish kerak:
Displey va taymerga ega, mikroto‘lqinli pech yoki multivarka kabi har qanday jihozlarni ham rozetkadan uzib qo‘yish kerak: Ular shunchaki tarmoqqa ulangan holda, sutkasiga 2 Vt atrofida elektr iste’mol qilishi mumkin.
Hozircha Energetika vazirligining rasmiy limitlari bo‘yicha biron narsa qilishning iloji yo‘q. Yangi texnologiyalar joriy etilgani tufayli har qanday, hatto eng kichik qarzdorlik ham elektr ta’minotining uzib qo‘yilishiga olib kelishi mumkin. Bu holatda biz energiyani yuqoridagi kabi oddiy usullar bilan tejashimiz kerak bo'ladi.

1 мая этого года в Узбекистане повысились цены на коммуналку, а на потребление электричества и вовсе повесили лимит — 200 квт*час. С тех пор обсуждения этой темы не утихают, люди возмущаются и даже подают в суд на правительство. Попытаемся разобраться, что вообще такое квт*час и как влезть в существующие ограничения.
Начнём с определения, что вообще значит квт*час. Грубо говоря, это расчёт потребления и расхода энергии каким-либо электроприбором — и на самом деле, даже 1 квт*час это очень много.
Например, потратив 1 квт*час можно получить:
Сегодня практически во всём современном мире счета за электричество приходят как раз в этих квт*часах — и в Узбекистане тоже.
До недавних пор стоимость за 1 квт*час была фиксированной: 295 сумов. Потом наступило 1 мая 2024 года, и цена, во-первых, подскочила до 450 сумов, а во-вторых, на электроэнергию установили лимит в 200 квт*час — после этой отметки придётся платить в два раза больше: 900 сумов за 1 квт*час.
Дальше — больше. Если месячное потребление электроэнергии перейдёт отметку в 1000 квт*часов, платить придётся уже 1350 сумов за каждый потраченный квт*час. В итоге, цена может дойти даже до 1800 сумов, но для этого у вас дома должен работать полноценный завод.
Минэнерго, объявляя о новых правилах игры, отмечала, что делает это только для того, чтобы повысить общий уровень обслуживания, уменьшить случаи отключения света и вообще, чтобы работать и жить всем стало чуть лучше. Даже те самые лимиты были просчитаны «с запасом», чтобы людям не было сложно. Например, Минэнерго заявлялo, что 71% населения потребляет в месяц меньше 200 квт*час, а ещё 11% — не больше 300.
Вот какой расчёт был у ведомства:
№ | Электрические приборы | Мощность | Использование прибора в среднем за сутки | Средний расход в сутки Вт/ч | Средний расход в месяц кВт/месяц |
|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 телевизор (43 дюйма) | 105 Вт | 5 часа | 525 | 15,75 |
2 | 1 холодильник | 400 Вт | 24/12 часов* | 804 | 24,12 |
3 | 1 утюг | 2200 Вт | 15 минут | 550 | 16,5 |
4 | 1 электрочайник | 1800 Вт | 12 минут | 360 | 10,8 |
5 | 1 духовка | 1500 Вт | 12 минут | 300 | 9 |
6 | 1 стиральная машина | 1500 В | 18 минут | 1600 | 13.5 |
7 | 1 водонагреватель | 1600 Вт | 1 час | 1600 | 48 |
8 | 7 лампочек 15 Вт | 100 Вт | 3 часа | 300 | 9 |
9 | 1 пылесос | 2000 Вт | - | - | 4 |
10 | 1 компьютер | 200 Вт | 5 часов | 1 | 30 |
Всего | 4889 | 180,67 |
Источник: Gazeta.uz
И в такой картине мира (где, кстати, нет кондиционера) всё выглядит достаточно хорошо. Но есть и другие, независимые расчёты, которые показывают другую картину. Например, вот какой результат получился у журналиста Хуршида Далиева:
1 | 1 телевизор (43 дюйма) | 150 Вт | 3 часа | 450 | 13,5 |
2 | 1 холодильник | 300 Вт | 6 часов | 1800 | 54 |
3 | 1 утюг | 1500 Вт | 30 минут | 750 | 22,5 |
4 | 1 электрочайник | 1500 Вт | 30 минут | 750 | 22,5 |
6 | 1 стиральная машина | 1500 Вт | 18 минут | 450 | 13,5 |
7 | 1 водонагреватель | 1500 Вт | 6 часов | 9000 | 270 |
Всего | 13800 | 414 |
А теперь, давайте добавим сюда кондиционер (или вентилятор), микроволновку и пылесос:
Кондиционер: учитывая узбекское лето, кондиционер должен работать все 8 часов — включаясь и выключаясь периодически, но всё же. Предположим, что «чистое» время работы кондиционера в день: 4 часа. В среднем кондиционер потребляет около 3,2 квт*час в день в таком режиме работы. Умножаем это на 31 день и получаем 99,2 квт*часов.
Допустим, дома нет кондиционера и мы пользуемся вентилятором. Там картина будет такая: 1 напольный вентилятор, который работает 8 часов в день потребляет около 10 квт*часов в месяц. Допустим, дома таких штук 4 — получаем почти половину от расхода кондиционера: 40 квт*часов.
Идём дальше, на очереди — пылесос. Тут, конечно, всё проще: в среднем современные пылесосы потребляют около 1600–1700 вТ. Если исходить из расчёта, что в неделю мы включаем пылесос на 2 часа, за месяц набежит около 12 квт*часов.
С микроволновкой ситуация коварнее: казалось бы, небольшой прибор, но в месяц он потребляет около 22 квт*часов — и это если вы его используете суммарно не более 3 часов в неделю. Такой расход отчасти связан с тем, что редко кто выдергивает микроволновку из розетки, когда она не нужна: ну стоит и стоит, молчит, не пищит. Но «свет» жрёт.
Суммируем всё что выше и получаем дополнительный расход примерно в 133 квт*часов в сценарии с кондиционером, и 74 квт*часов в случае с вентиляторами.
Получается, что даже при учёте очень оптимистичных подсчетов Минэнерго, если прибавить туда один кондиционер получается 191 700 сумов в месяц, а если брать более реалистичный расчёт журналиста, придётся заплатить аж 402 300 сумов. И это только за свет.
А что делать?
Есть способы экономии: например, чтобы холодильник тратил меньше электричества, важно всегда закрывать дверь прибора как можно крепче, не ставить его в солнечных комнатах. Например, у меня он стоит на кухне, и на него часто падает солнечный свет, нагревая его — это влечёт доп.расходы. Также в холодильник не стоит класть ничего горячего, или даже выше комнатной температуры.
С телевизором всё намного проще и правило одно — не смотришь, значит вытаскивай из розетки. Стиралки чуть замудрённее, там важно следовать трём правилам:
Любые приборы с дисплеем и таймером тоже нужно вырубать из розетки: та же микроволновка или мультиварка может «съесть» около 2 Вт в сутки даже если просто стоит подключенная к сети.
Пока что мы ничего не можем сделать с официальными лимитами от Минэнерго, а с внедрением новых технологий любая, даже минимальная просрочка грозит отключением света — но зато, мы можем экономить подобными нехитрыми способами.