• Kiyim-kechakka sarmoya: yorliqli afsonami yoki Birkin kabi qimmatbaho mulk?
Kapitalistik dunyoda anchadan beri hech kimni oltinga, qimmatli qog‘ozlarga yoki ko‘chmas mulkka mablag‘ kiritish hayratga solmaydi. Ammo ayrimlar kvadrat metrlarni sotib olayotgan bir paytda, boshqalar nafaqat nozik didli insonlar ko‘nglida, balki kim oshdi savdolarida ham qimmatlashayotgan Chanel'ning tvididagi kvadrat santimetrlarini xarid qilmoqda.
Keling, kiyim-kechak qachon aktivga aylanishini, qaysi narsalarning narxi tez o‘sishini va odamlar o‘tmishdagi modalar olamidan qancha daromad olishini ko‘rib chiqaylik.
Umuman olganda, moda sohasida nima «sarmoya» deb hisoblanadi?
Christie’s kim oshdi savdolarida dastlab 4 000–6 000 yevroga baholangan Chanel ko‘ylagi 56 700 yevroga sotilmoqda. Hermès kompaniyasining Kelly Himalaya sumkasi narxi bo‘yicha 3 marta jahon rekordini o‘rnatdi. Judith Leiber klatchlari 40 yil'dagi gumma kabi tarqalib ketmoqda, Saint Laurent jaketlari esa ba’zi avtomobillardan ham qimmat sotilmoqda. Bularning barchasi tasodif emas, balki yillar davomida shakllantirilgan ekotizimdir. Bu yerda har bir tugma passiv daromad manbaiga aylanishi mumkin.
Foto: Sotheby's, Hermes Kelly Himalaya
Bu bozorning qanday ishlashini tushunish uchun, avvaldan aytib qo‘yaylik: kiyim-kechak haqiqatan ham sarmoya bo‘lishi mumkin. Biroq, bu hamma kiyimga tegishli emas. Agar siz 2007-yilgi jinsi shimlarni «balki moda qaytib kelar» deb saqlayotgan bo‘lsangiz, bu aktiv emas, balki his-tuyg‘uga bog‘liq yukdir. Ammo Hermès'ning kamyob sumkasi yoki Van Gogdan ilhom olingan Saint Laurent ko‘ylagi — bu yaxshi daromad keltirishi mumkin bo‘lgan potensial aktivdir. Eng muhimi — nimani qidirishni bilishdir.
Bu sirning asosi 3 narsada: noyoblik, sifat va tarix. 1980-yillarda ishlab chiqarilgan, yarim yil navbat kutib olingan va hozirda ishlab chiqarilmaydigan Kelly sumkasi vintaj kabrioletiga o‘xshaydi. Ha, uni ishga tushirib, haydab ko‘rish mumkin, ammo aqlli odamlar uni pufakli plyonka bilan o‘ralgan garajda saqlashadi va sotish uchun qulay fursatni kutishadi.
Nima uchun narsalarning narxi ko‘tarilmoqda?
Hozirda vintaj moda bozori o‘z cho‘qqisida. Bu bir nechta global jarayonlarga bog‘liq. Birinchisi: barqaror iste’mol qilish. Odamlar «1 martalik» modadan charchab, xarakterli va tarixga ega kiyimlarni kiyishni istashmoqda. Christie’s eksperti aytganidek: «Xaridorlar tobora ko‘proq shunchaki brend emas, balki provenansli kiyimlarni izlashmoqda. Ya’ni tarixi, ildizi va ma’nosi bor narsalarni».
Ikkinchisi — qadriyatlarimizni qayta ko‘rib chiqishga va uzoq muddatlilik haqida o‘ylashga majbur qilgan pandemiya. Uchinchisi esa — san’at sifatidagi moda. Biror narsa shunchaki libos emas, balki madaniy artefaktga aylanganda, nafaqat stilistlar, balki kolleksionerlar ham uni qo‘lga kiritish uchun kurasha boshlaydilar.
Mana sizga misol: buyuk Pol Puarening ilhomchisi Deniz Puarening paltosi deyarli tasodifan, eski sandiqdan topilgan. Auksionda u 169 000 dollarga sotildi, butun kolleksiya esa 2,4 mln dollardan oshiqroqqa sotildi. Bu tasodif emas. Bu — shunday bozorki, unda yaxshi saqlangan o‘tmish ko‘plab kelajak kolleksiyalaridan qimmatroq.
Gap faqat ayollar sumkalari va ko‘ylaklari haqida emas. Erkaklar modasi ham ortda qolmayapti. 1970-yillarda Yves Saint Laurent tomonidan yaratilgan smoking bugungi kunda yangi mavsumdagi shunga o‘xshash kostyumdan bir necha baravar qimmatroq bo‘lishi mumkin.
Hozirgi kunda qaysi brendlar eng mashhur?
Hermès, Chanel, Louis Vuitton — kolleksiyonerlarning orzusi. Ularning narxi bir necha yil ichida 2 barobarga oshishi mumkin. Asosiy shartlar: a’lo darajadagi holat, noyob rang yoki material va ozgina drama (masalan, sobiq egasi Elizabet Teylor yoki hech bo‘lmaganda Elizabet Teylorning qo‘shnisi bo‘lgan).
Bundan tashqari, ierarxiya ichida ham ierarxiya mavjud: har qanday Birkin sumkasi oltin emas. Mukammal holatdagi klassika, noyob ranglar, alligator terisi va olmoslar — mana shular investorlar klubiga kirish chiptasi hisoblanadi.
Foto: Michael Dufour/WireImage, Jeyn Birkin Hermès'ning Birkin sumkasi bilan
Yuqori modaga oid vintage kiyimlar bilan ham xuddi shunday vaziyat kuzatilmoqda. 1970–1990-yillardagi mashhur kutyuryelarning ko‘ylak, jaket va kostyumlari savdolarda doimiy ravishda qimmatlashib bormoqda. Bunda asosiy shart — kiyimning holati va muallifi. Agar sumkani Lagerfeld yoki Dior yaratgan bo‘lsa, uni osib qo‘ying-da, yevro kursining oshishi uchun duo qiling.
«Qobiliyatli, ammo dangasa» toifasiga esa sifatli, cheklangan nashrlar chiqaradigan kichik moda uylari kiradi. Ularning strategiyasini kuzatib boring: brend trendlar ortidan quvishni to‘xtatib, noyob buyumlar tikishni boshlashi bilanoq, uning modellari avtomatik tarzda sarmoya qilishga arzigulik narsalar qatoriga qo‘shiladi.
Yangi boshlovchilar uchun maslahatlar
Impulsiv tarzda xarid qilmang. Narsa chiroyli bo‘lishi mumkin, ammo kolleksiya nuqtai nazaridan foydasiz bo‘lishi mumkin. Avvalo — tadqiqot. So‘ngra — savdo yoki bozor. Keyin — ehtiyotkorona saqlash. Mushuk turgan javonda emas, balki chang tegmaydigan sandiqda saqlagan ma’qul.
Sotheby’s auksion ekspertining aytishicha, yangi ishtirokchilar o‘zlarini nazorat qila olmay qolishlari mumkin, ayniqsa ular qiziqqon va his-hayajonli bo‘lsa. U o‘zingiz uchun narx chegarasini belgilashni va xaridga jiddiy e’tibor bilan yondashishni maslahat beradi.
Trenddagi xaridlar uchun mukammal hamrohingiz
AVO platinum kartasi bilan xarajatlaringiz glamurli keshbek bilan qaytadi
Yana bir maslahat: narsaning ikkilamchi bozordagi holatini kuzatib boring. Agar so‘nggi 5 yil ichida uning narxi ko‘tarilmagan bo‘lsa, ehtimol u shunchaki chiroyli, investitsion emas. Va yodda tuting: holati muhim. Kichik nuqsonlar qiymatini pasaytiradi. Garchi ba’zida buning aksi ham bo‘lishi mumkin (agar sumkani Elizabet Teylor tirnagan bo‘lsa).
Xo‘sh, kiyim-kechak investitsiya bo‘la oladimi?
Ha. Ammo har qanday sarmoya kabi, bu ham bilim, sabr-toqat, intuitsiya va ozgina omad talab qiladi. Eng muhimi — tezda foyda kutmaslik va har bir jaket oltinga aylanadi deb umid qilmaslikdir. Dollar, Dior'ning paltosi yoki «Kungaboqarlar» naqshi tushirilgan jaketning qay biri tezroq qimmatlashishini esa faqat vaqt ko‘rsatadi. Yoki keyingi kimoshdi savdosi.

В капиталистическом мире уже давно никого не удивишь вложениями в золото, акции или недвижимость. Но пока кто-то покупает квадратные метры, другие скупают квадратные сантиметры твида от Chanel, которые дорожают не только в сердцах эстетов, но и в цене на аукционах.
Давайте разберёмся, когда одежда становится активом, какие вещи растут в цене быстрее одноклассников на каникулах и сколько люди зарабатывают на подиумах прошлого.
Что вообще считается «инвестицией» в моде?
На торгах у Christie’s платье от Chanel, которое изначально оценивалось в 4 000–6 000 евро, уходит за 56 700. Сумка Kelly Himalaya от Hermès трижды побила мировой рекорд по цене. Клатчи Judith Leiber разлетаются, как горячая гумма на 40 лет, а жакеты Saint Laurent уходят с молотка дороже, чем некоторые автомобили с пробегом. Всё это — не случайность, а выстроенная годами экосистема, где каждая пуговица может стать пассивным доходом.
Фото: Sotheby's, Hermes Kelly Himalaya
Чтобы разобраться, как работает этот рынок, давайте заранее проспойлерим: одежда действительно может быть инвестицией. Но не вся. Если вы храните джинсы 2007 года, потому что «вдруг вернётся мода», это, скорее всего, не актив, а сентиментальный балласт. А вот редкая сумка от Hermès или платье от Saint Laurent, вдохновлённое Ван Гогом — это уже вполне себе потенциальный актив с хорошей доходностью. Главное — знать, что искать.
Секрет тут в трёх вещах: редкость, качество и история. Условная Kelly, которую делали в 1980-х, на которую вы ждали очередь полгода и которая теперь больше не выпускается — это как винтажный кабриолет. Да, его можно завести и проехаться, но умные люди держат его в гараже, обклеенном пузырчатой плёнкой, и ждут удобного момента для продажи.
Почему цены на вещи растут?
Сейчас рынок винтажной моды — на пике. Это связано с несколькими глобальными процессами. Первый — устойчивое потребление. Люди устают от «одноразовой» моды и хотят носить вещи с характером и историей. Как сказал эксперт Christie’s: «Покупатели всё чаще ищут не просто бренд, а стиль с провенансом, то есть с историей, корнями и смыслом».
Второй — пандемия, которая заставила нас пересмотреть ценности и задуматься о долговечности. А третий — мода как искусство. Когда вещь становится не просто нарядом, а культурным артефактом, за неё начинают бороться не только стилисты, но и коллекционеры.
Вот вам пример: пальто из гардероба Дениз Пуаре, музы великого Поля Пуаре, было обнаружено почти случайно — в старом сундуке. На аукционе его продали за $169 000, а вся коллекция ушла более чем за $2,4 млн. И это не случайность. Это рынок, где хорошо сохранившееся прошлое — дороже многих будущих коллекций.
Причём речь не только о женских сумках и платья — мужская мода тоже не отстаёт. Смокинг от Yves Saint Laurent 1970-х годов сегодня может стоить в разы дороже, чем аналогичный костюм нового сезона.
Какие бренды сейчас на пике?
Hermès, Chanel, Louis Vuitton — предметы вожделения коллекционеров. Их цена может удвоиться за пару лет. Главное условие: отличное состояние, редкий цвет или материал и, желательно, немного драмы (например, бывшая владелица — Элизабет Тейлор или хотя бы соседка Элизабет Тейлор).
Также есть и иерархия внутри иерархии: не каждая Birkin — золото. Классика в идеальном состоянии, редкие цвета, кожа аллигатора и, желательно, бриллианты — вот билет в клуб инвесторов.
Фото: Michael Dufour/WireImage, Джейн Биркин с сумкой Birkin Hermès
Похожая ситуация с винтажной одеждой haute couture. Платья, жакеты, костюмы от великих кутюрье 1970–1990-х годов стабильно дорожают на торгах. Главное условие — состояние и авторство. Если за сумкой стоял Лагерфельд или Dior — повесьте её и молитесь за курсы евро.
А вот в категорию «способный, но ленивый» входят небольшие дома, которые делают качественные лимитки. Следите за их стратегией: как только бренд перестаёт гнаться за трендами и начинает шить редкие вещи, его модели автоматически попадают в инвестиционную зону.
Советы для новичков
Не покупайте импульсивно. Вещь может быть красивой, но бесполезной в коллекционном смысле. Сначала — ресёрч. Затем — торги или рынок. Потом — аккуратное хранение. Желательно в пыльнике, а не в шкафу с кошкой.
По словам аукционного эксперта Sotheby's, новички часто могут потерять контроль над собой, особенно если они азартны и эмоциональны. Он советует установить для себя ценовой максимум и подходить к покупке со всей внимательностью.
Ещё один совет: следите за тем, как вещь живёт на вторичном рынке. Если за последние 5 лет она в цене не выросла — возможно, она просто красивая, а не инвестиционная. И помните: состояние важно. Мелкие дефекты — это минус к стоимости. Хотя иногда — и наоборот (если сумку поцарапала Элизабет Тейлор).
Так может ли одежда быть инвестицией?
Да. Но, как и в случае с любыми инвестициями, она требует знаний, терпения, интуиции и немного удачи. Главное — не ждать мгновенной прибыли и не надеяться, что каждый жакет превратится в золото. А уж что будет расти в цене быстрее — доллар, шерстяное пальто от Dior или жакет с вышивкой «Подсолнухи» — покажет только время. Или следующий аукцион.