Moliyaviy texnologiyalar sohasi juda tez o‘zgaryapti. Haddan tashqari tez desak ham bo‘ladi. Agar bir-ikki yil oldin foydalanuvchi tajribasi eng muhim jihat hisoblangan bo‘lsa, hozirda asosiy e’tibor tizimlarning ishonchliligi, xavfsizligi va puxta ishlab chiqilganligiga qaratilyapti.
Maqolada sohani rivojlantirish qanchaga tushishi, fintex kompaniyalari sun’iy intellektdan qay darajada samarali foydalanayotgani, Z avlodining shaxsiylashtirish masalasiga munosabati va yaqin kelajakda bizni nima kutayotgani haqida gaplashamiz.
Fintexga kiritilayotgan investitsiyaning o‘sishi
2024-yilda texnologiya va moliyani birlashtirgan startaplar $314 mlrd pul jalb etdi. Crunchbase ma’lumotlariga ko‘ra, bu o‘tgan yilga nisbatan 3 foiz ko‘p.
Investorlar eng ko‘p pulni sun’iy intellekt bilan bog‘liq fintex loyihalariga yo‘naltirdi — bu $100 mlrd dan ortiq summani tashkil qiladi. Shuningdek, quyidagilar ham ommalashdi:
Bir nechta xalqaro kompaniyalarni misol qilib keltiramiz. Gretsiyaning Natech kompaniyasi raqamli banklar va yangi texnologiyalarni, jumladan, sun’iy intellekt yordamchilarini rivojlantirish uchun $33 mln oldi. Natech, shuningdek, boshqa kompaniyalarga to‘lovni bevosita o‘z ilovalariga joylashtirishda yordam beradi — bu esa xarid qilish yoki pul o‘tkazishni boshqa saytlarga o‘tmasdan bir necha tugmani bosish orqali amalga oshirish imkonini beradi.
Londonning Zango kompaniyasi sun’iy intellekt platformasini rivojlantirish uchun $4,8 mln investitsiya jalb qildi. U audit bilan bog‘liq jarayonlarni avtomatlashtiradi.
Bu investitsiyalar nimaga sarflanishi va sun’iy intellekt qanday qo‘llanilishini ko‘rib chiqamiz.
Sun’iy intellektning fintex rivojidagi roli
Sun’iy intellekt borgan sari mashhurlik qozonmoqda: 2025-yilga kelib Buyuk Britaniyaning moliyaviy kompaniyalarining 75 foizi undan foydalanadi. Bu 2023-yilga nisbatan 17 foiz ko‘p.
Sun’iy intellekt firibgarlikka qarshi kurashadi, kiberhujumlardan himoya qiladi va ichki jarayonlarni avtomatlashtiradi.
Kompaniyalar asta-sekin oddiy sun’iy intellektdan faqat buyruqlarni bajaribgina qolmay, balki mustaqil qaror qabul qila oladigan yangi avlod modellariga o‘tmoqda.
Bunday sun’iy intellekt vazifani bajarish uchun qaysi dastur kerakligini o‘zi aniqlay oladi, uni ochadi, zarur hujjatlarni o‘qiydi va barcha ishni inson yordamisiz bajaradi. Atera’da sun’iy intellekt IT-arizalarni o‘zi yopadi va texnik yordam xizmatini yengillashtiradi, Microsoft’da Office va Azure’dagi vazifalarni avtomatlashtiradi, Amazon’da esa foydalanuvchilarga shaxsiy tavsiyalarni taqdim etadi.
Sun’iy intellektning moliya sohasidagi samaradorligi
Innovate Finance tadqiqotlariga ko‘ra, moliyaviy sektordagi sun’iy intellekt holatlarining 17 foizi Foundation modellariga to‘g‘ri keladi. Ushbu sun’iy intellekt modellari hujjatlarni tahlil qilish, kredit baholash, investitsiya bo‘yicha maslahat berish, shartnomalar tuzish va hatto soliqlarni rejalashtirish kabi jarayonlarda yordam beradi.
Qo‘llanish sohasi | Kapitalni boshqarish / Bank chakana xizmatlari | Korporativ banking | Institutsional investorlar | Sug‘urta |
|---|---|---|---|---|
Mijozlarni jalb qilish | Virtual yordamchilar va soliqni rejalashtirish | Moliyaviy va sun’iy intellekt yordamchilari va moslashuvchan soliqni rejalashtirish | Shaxsiylashtirilgan tavsiyalar | Sun’iy intellekt yordamida so‘rovlarni qayta ishlash, polislarni avtomatik yangilash |
Operativ samaradorlik | Vaziyatni hisobga olgan holda namunaviy vazifalarni avtomatlashtirish | Murakkab operatsiyalarni optimizatsiyalash, hisob-fakturalarni qayta ishlash, hisob-kitoblarni solishtirish | Fondlarni tahlil qilish bo‘yicha avtomatlashtirilgan hisobotlar | Sug‘urta talablarini moslashuvchan boshqarish |
Xavflar va sug‘urta | Xavflarni modellashtirish | Real vaqt rejimida xavflarni baholash | Diversifikatsiya xavflarini boshqarish | Sug‘urta to‘lovlarini avtomatlashtirilgan hisob-kitobi |
Moliyaviy bashorat | Kelajakdagi jamg‘arma va xarajatlar bashorati | Haqiqiy vaqt rejimidagi pul oqimlari bashoratlari | Investitsiya qilish vaqtini dinamik tanlash strategiyalari | Sug‘urta holatlari bo‘yicha zaxiralarni bashoratlash |
Firibgarlikni aniqlash | Kontekst asosida shubhali faoliyatni aniqlash | Korporativ firibgarlikni aniqlash | Insayder savdosini aniqlash | Kontekstli tahlil yordamida firibgarlikni aniqlash |
Mastercard ma’lumotlariga ko‘ra, moliyaviy tashkilotlarning 49 foizi allaqachon firibgarlikka qarshi kurashish uchun sun’iy intellektdan foydalanyapti. Bu bejizga emas: 2024-yilda skam oqibatidagi yo‘qotishlar 12,5 mlrd dollarni tashkil etgan. Bu 2023-yilga nisbatan 25% ga ko‘p.
Sun’iy intellekt algoritmlari quyidagilarda yordam beradi:
Tizim nafaqat tranzaksiyani to‘xtatib qo‘yishi, balki buning sababini ham tushuntirishi muhim. Shuning uchun kompaniyalar foydalanuvchilarni himoya qilish maqsadida neyron tarmoqlarni boshqarish ustida ishlayapti.
AVO bilan investorga aylaning
Omonat oching va 25% gacha daromad oling
Z avlodi va raqamli etika
Joriy yilning iyun oyida The Fintech Times o‘tkazgan tadqiqotlarga ko‘ra, barcha yosh guruhlari orasida Z avlodi o‘z shaxsiy ma’lumotlaridan foydalanishga jiddiy e’tibor beradi.
Agar bank shaffof shartlar va shaxsiy ma’lumotlarni himoya qilishni ta’minlasa, mijozlarning 75 foizi bankni o‘zgartirishga tayyor, lekin faqat 59 foizi o‘z ma’lumotlarini ulashishga rozi ekan.
Bundan tashqari, yoshlar uchun sodda qoidalar, tushunarli hujjatlar va insoniy munosabatga asoslangan xizmat muhim ahamiyatga ega.
Xulosa qilsak
Yildan-yilga fintex sohasiga kiritilayotgan investitsiyalar ko‘payib bormoqda, banklar va to‘lov tizimlari sun’iy intellektdan tobora ko‘proq foydalanishyapti, ilovalar esa tobora soddalashib, qulayroq bo‘lib boryapti. Texnologiyalar insonlar tomonidan insonlar uchun yaratilyapti — bu yangi mahsulotlarni ishlab chiqishda hal qiluvchi omil hisoblanadi.
Bunday yondashuvning namunasi — kundalik xaridlar uchun tushunarli shartlar va 100 mln so‘mgacha limitga ega AVO platinum kredit kartasi. Kartani ilovada garovsiz va kafillarsiz ochish hamda 45 kungacha foizsiz limitdan foydalanish mumkin.

Сфера финансовых технологий трансформируется быстро. Возможно, даже слишком. Если ещё пару лет назад на первый план выходил пользовательский опыт, то теперь фокус на том, насколько надёжны, безопасны и продуманы сами системы.
В этой статье расскажем о том, сколько стоит развитие индустрии, как и насколько эффективно финтех-компании используют ИИ, как поколение Z относится к персонализации и что нас ждёт в ближайшем будущем.
Рост инвестиций в финтех
В 2024 году стартапы, которые соединяют технологии и финансы, привлекли $314 млрд. По статистике Crunchbase это на 3% больше, чем в прошлом году.
Больше всего денег инвесторы вложили в финтех-проекты, связанные с ИИ — свыше $100 млрд. Также популярностью пользовались:
Вот пример нескольких международных компаний. Natech из Греции получила $33 млн на развитие цифровых банков и новых технологий, включая ИИ-помощников. Natech также помогает другим компаниям встроить оплату прямо в их приложения — чтобы покупка или перевод происходили в пару кликов, без переходов на другие сайты.
Лондонская Zango привлекла $4,8 млн инвестиций для развития ИИ-платформы. Она автоматизирует процессы, связанные с аудитом.
Рассмотрим, на что идут эти инвестиции и как применяется ИИ.
Роль ИИ в развитии финтеха
Популярность ИИ растёт: в 2025 году его используют 75% финансовых компаний Великобритании. Это на 17% больше, чем в 2023 году.
ИИ борется с мошенничеством, защищает от кибератак и автоматизирует внутренние процессы.
Компании постепенно переходят от классического AI к моделям следующего уровня, которые не просто исполняют команды, а самостоятельно принимают решения.
Такой ИИ может сам разобраться, какая программа нужна для выполнения задачи, открыть её, прочитать нужные документы и сделать всё без помощи человека. В Atera ИИ сам закрывает IT-заявки и разгружает техподдержку, в Microsoft автоматизирует задачи в Office и Azure, в Amazon даёт пользователям персональные рекомендации.
Эффективность использования ИИ в финансовом секторе
Innovate Finance пишет, что 17% ИИ-кейсов приходится на модели, которые помогают в оценке рисков при выдаче кредитов, инвестиционных рекомендациях, формировании договоров и даже в налоговом планировании.
Область применения | Управление капиталом / розничные банковские услуги | Корпоративный банкинг | Институциональные инвесторы | Страхование |
|---|---|---|---|---|
Вовлечение клиентов | Виртуальные ассистенты, налоговое планирование | Финансовые ИИ-ассистенты и гибкое планирование налогов | Персонализированные рекомендации | AI-обработка запросов, автообновление полисов |
Операционная эффективность | Автоматизация типовых задач с учётом ситуации | Оптимизация сложных операций, обработка счёт-фактур, сверка расчётов | Автоматизированные отчёты об анализе фондов | Адаптивное управление страховыми запросами |
Риски и страхование | Моделирование рисков | Оценка рисков в режиме реального времени | Управление рисками диверсификации | Автоматизированные расчёты страховых выплат |
Финансовое прогнозирование | Прогнозы будущих накоплений, расходов | Прогнозы денежных потоков в реальном времени | Стратегии динамического выбора времени инвестирования | Прогнозирование резервов по страховым случаям |
Выявление мошенничества | Обнаружение подозрительной активности на основе контекста | Обнаружение корпоративного мошенничества | Обнаружение инсайдерской торговли | Обнаружение мошенничества с помощью контекстного анализа |
По статистике Masterсard, 49% финансовых компаний уже используют ИИ для борьбы с мошенничеством. Это не просто так: в 2024 году убытки из-за скама составили $12,5 млрд, что на 25% больше, чем в 2023 году.
Алгоритмы ИИ помогают:
Важно, чтобы система не просто останавливала транзакцию, а объясняла, почему она это делает. Поэтому компании работают над управлением нейросетей, чтобы защитить пользователей.
Станьте инвестором с AVO
Откройте вклад и получайте доход до 25%
Поколение Z и цифровая этика
В июне этого года The Fintech Times выяснили, что из всех возрастных групп поколение Z наиболее критично относится к использованию своих данных.
75% готовы сменить банк, если будут прозрачные условия и защита персональной информации, при этом только 59% готовы ей делиться.
Также молодым людям важно, чтобы были простые правила, понятная документация и человеческий сервис.
Подведём итог
С каждым годом в финтех всё больше вложений, банки и платёжные системы всё чаще используют ИИ, приложения становятся проще и удобнее. Технологии создаются человеком для человека — это определяющий фактор в создании новых продуктов.
Пример такого подхода — кредитная карта AVO platinum с лимитом до 100 млн сумов и понятными условиями для повседневных покупок. Карту можно оформить в приложении без залогов и поручителей и пользоваться лимитом до 45 дней без процентов.