Yil oxiriga kelib odatdagi «Hammasiga ulgurish» marafoni boshlanadi — ishdagi yopilmagan vazifalarni oxirlab qo‘yish, uyni yig‘ishtirib, bezash, sovg‘a-salomlar olish, yana yil qanday o‘tganligi haqida o‘ylash ham kerak bo‘ladi. Natijada bayram kayfiyati o‘rniga charchoq hissi paydo bo‘lib, hamma narsani tashlab qo‘ygingiz keladi.
Haqiqatan dam olishning eng zo‘r yo‘li — joyni almashtirib, dekabrning oxirgi haftalarini palmalar ostida yoki anchadan beri borishni xohlagan shaharda o‘tkazish. Siz uchun Toshkentdan Yangi yil arafasida qayerga uchib ketish mumkinligi haqida kichik qo‘llanma tayyorladik.
Birlashgan Arab Amirliklari
Abu-Dabi dekabr oyida plyaj ta’tili va shoping qilish uchun juda mos. Kunduzi havo harorati odatda 30 darajadan oshmaydi, kechga borib esa Fors ko‘rfazidan yoqimli salqin shabada esadi. Yangi yilni esa BAAda katta dabdaba bilan nishonlashadi, rang-barang feyverklar yoqishadi, ochiq havoda konsertlar va kechalar uyushtirishadi.
Dekabr boshida Abu-Dabida Formula-1 mavsumining kutilgan final bosqichi — uch kunlik marafon bo‘lib o‘tadi. Juma kuni — erkin mashg‘ulotlar va kechki Post Malone konserti, shanba kuni — saralash poygalari va Metallica shousi, yakshanba kuni esa — mavsumning so‘nggi poygasi va Katy Perry chiqishi rejalashtirilgan. Poyga 5–7-dekabr kunlari Yas orolida o‘tkaziladi. Chiptalarni Formula’ning rasmiy saytida sotib olish mumkin, narxlar taxminan 5 mln so‘mdan boshlanadi.
31-dekabrda esa Fors ko‘rfazi manzarasiga ega ochiq terassada John Legend konserti bo‘lib o‘tadi. Kecha mehmonxonaning Mishlen yulduziga ega restoranlaridan birida bayramona kechki ovqat bilan boshlanadi, keyin esa salyutlar va didjeylar ishtirokidagi kecha bilan davom etadi. Yangi yil kechasi uchun chiptalarni John Legend’ning jahon gastroli saytida sotib olish mumkin. Narxlar taxminan 8 mln so‘mdan boshlanadi.
Abu-Dabida yana qayerlarga borish mumkin:
Agar zerikib qolsangiz, mashinaga o‘tirib, taxminan bir yarim soatda Dubayga ham borishingiz mumkin. U yerda narxlar biroz arzonroq va tungi hamda plyaj klublarida kechalar ko‘proq.
O‘zbekiston fuqarolari BAA hududida vizasiz 30 kungacha bo‘lishlari mumkin.
Osiyo
Yorqin quyosh, ko‘cha ovqati va palmalar ostida raqsga tushgingiz kelyaptimi?
Tailand va Hindiston hozir bir nechta katta musiqa festivallariga tayyorlanyapti. Ustiga-ustak, bu yerda plyaj mavsumi endigina boshlanyapti.
Tailand
13–14-dekabr kunlari Bangkokda Janubi-Sharqiy Osiyodagi eng katta elektron musiqa festivallaridan biri — Creamfields Asia 2025 festivali bo‘lib o‘tadi. Sahnadagi bosh yulduzlar — Calvin Harris, Skrillex va Steve Angello. Ultrasifatli ovoz, bir dunyo neon chiroqlari va tonggacha davom etadigan kecha. Chiptalar juda tez sotilyapti, bir kunlik chiptani festival saytida taxminan 1,6 mln so‘mga sotib olish mumkin.
18-dekabr kuni esa Tailandda birinchi marta Doja Cat shousi o‘tkaziladi. Chiptalar 1 mln so‘mdan boshlanadi. Doja nafaqat xit qo‘shiqlarini, balki so‘nggi albomidagi treklarni ham ijro etadi.
Bangkokda yana qayerlarga borish mumkin:
Plyajda yotib dam olgingiz va dengizda suzgingiz kelib qolsa, qo‘shni shahar — Pattayaga borishingiz o‘tish mumkin. Shahar markazi deyarli hech qachon uxlamaydi, janubiy hududlarida esa toza va chiroyli plyajlar ko‘p.
O‘zbekiston fuqarolari Tailand hududida 60 kungacha vizasiz bo‘lishlari mumkin, faqat kelishdan kamida 3 kun oldin Thailand Digital Arrival Card elektron kirish kartasini olish kerak.
Hindiston
Mumbay — Hindistonning yuragi, energiyaga boy, dunyodagi eng serharakat megapolislardan biri. 19–21-dekabr kunlari bu yerda 2007-yildan beri o‘tkazib kelinayotgan Sunburn elektron raqs musiqasi festivali bo‘lib o‘tadi. Chiptalar hali sotuvga chiqmadi, lekin tez orada festival saytida xarid qilish mumkin bo‘ladi.
Mumbayda yana qayerlarga borish mumkin:
Hindistonga borish uchun O‘zbekiston fuqarolariga viza kerak bo‘ladi. Uni eVisa rasmiy saytida onlayn rasmiylashtirish mumkin, odatda bir necha kunda tasdiqlashadi.
Yevropa
Slovakiya
Yevropada dekabr — Rojdestvo yarmarkalari va yangi yil filmlari muhiti vaqti. Sayohatni Bratislavadan boshlasangiz bo‘ladi. 21-dekabr kuni Slovakiya poytaxtida Ricky Martin konserti bo‘lib o‘tadi. Chiptalar unchalik ko‘p emas, narxlar taxminan 900 ming so‘mdan boshlanadi.
Dekabr boshidan eski shaharda bayram bozorchalari ochiladi, yangi yil kechasini esa bratislavaliklar an’anaviy tarzda markaziy maydonda kutib olishadi. Bu yerda albatta an’anaviy slovak asal ichimligi — medovina va turli xil nachinkalar bilan beriladigan yupqa kartoshkali nonchalar — lokshedan tatib ko‘rish kerak.
Chexiya
Bratislavadan poyezdda atigi 4 soatda Pragaga yetib borish mumkin. Rojdestvo arafasida Chexiya poytaxti go‘yo jonlangan qishki tabriknomaga aylanib qoladi. Bu yerda Yevropadagi eng katta Rojdestvo yarmarkalaridan ba’zilariga — Vatslav maydoni va Praga qal’asidagi bozorlarga borish kerak. Shuningdek, ochiq havodagi shahar muz maydonchalarida muz ustida uchish va Trdelnik — olov ustida aylantirib pishiriladigan shirin xamirni ham tatib ko‘rish kerak.
Niderland
Eski yil bilan Amsterdamda ajoyib kayfiyatda va chiroyli tarzda xayrlashsa bo‘ladi. 30-dekabrdan 2-yanvargacha bu yerda afsonaviy texno-festival — Awakenings New Years bo‘lib o‘tadi. Bu — dunyoning eng kuchli didjeylari ishtirokidagi bir necha soatlab davom etadigan katta reyv. Bu yil festival sobiq shakar zavodi binosida o‘tkaziladi. Bir kunlik chipta narxlari taxminan 1 mln so‘mdan boshlanadi, lekin hali chegirma bilan uch kunlik abonementlarni ham olib qolish imkoniyati bor.
Yevropa Ittifoqiga borish uchun O‘zbekiston fuqarolariga shengen vizasi kerak bo‘ladi. Ariza birinchi borib kiradigan mamlakat konsulligi yoki vizalar markazi orqali topshiriladi.
Yangi yil oldidan hamma narsani oldindan rejalashtirish qiyin bo‘lib qoladi: chipta, mehmonxona va boshqa xarajatlarni AVO platinum kredit kartasi bilan to‘lash qulay, unda 45 kungacha foizsiz davr bo‘ladi. Kartani bir daqiqada ilovada ochish mumkin. Agar sarflagan summani imtiyozli muddat tugashidan oldin qaytarsangiz, foiz to‘lamaysiz.

• Куда полететь на Новый год 2026?
Под конец года начинается марафон «Успеть всё» — закрыть дела по работе, отгенералить и нарядить дом, купить всем подарки и подвести итоги. Так вместо праздничного настроения мы начинаем чувствовать усталость и выгорание. Лучший способ перезагрузиться — сменить локацию и провести последние недели декабря под пальмами или в городе, который давно хотелось увидеть. Собрали гайд о том, куда улететь из Ташкента под Новый год.
Объединённые Арабские Эмираты
Абу-Даби в декабре идеально подходит для расслабленного пляжного отдыха и шопинга. Температура днём не превышает 30 градусов, а по вечерам с Персидского залива дует прохладный ветерок. А ещё в ОАЭ ярко празднуют Новый год с красочными фейерверками и вечеринками под открытым небом.
В начале декабря в Абу-Даби состоится долгожданный финал Формулы-1 — трёхдневный марафон событий. В пятницу — свободные заезды и вечерний концерт Post Malone, в субботу — квалификация и шоу Metallica, в воскресенье — финиш сезона и выступление Katy Perry. Гонка пройдёт на острове Яс с 5 по 7 декабря. Билеты можно купить на официальном сайте Формулы, стоимость — от 5 млн сумов.
А 31 декабря в городе состоится концерт John Legend на открытой террасе с видом на Персидский залив. Вечер начнётся с ужина в одном из ресторанов отеля, включая варианты со звёздами Мишлен, а закончится праздничными салютами и вечеринкой с диджеями. Билеты на новогоднюю ночь можно приобрести на сайте мирового тура John Legend. Стоимость начинается от 8 млн сумов.
Куда ещё сходить в Абу-Даби:
Если станет скучно, можно прыгнуть в машину и за полтора часа добраться до Дубая. Там чуть дешевле и больше вечеринок в ночных и пляжных клубах.
Граждане Узбекистана могут находиться в ОАЭ без визы в течение 30 дней.
Азия
Хочется яркого солнца, уличной еды и танцев под пальмами? Таиланд и Индия как раз готовят несколько громких музыкальных событий. К тому же бархатный пляжный сезон здесь только начинается.
Таиланд
13–14 декабря в Бангкоке состоится Creamfields Asia 2025 — крупнейший электронный фестиваль Юго-Восточной Азии, хедлайнеры — Calvin Harris, Skrillex и Steve Angello. Ультракачественный звук, море неона и рейв до утра. Билеты раскупаются быстро, однодневный можно приобрести за 1,6 млн сумов на сайте фестиваля.
А 18 декабря состоится первое для Таиланда шоу Doja Cat. Билеты — от 1 млн сумов. Doja выступит не только с хитами, но и с треками из последнего альбома.
Куда ещё сходить в Бангкоке:
Когда захочется поваляться на пляже и искупаться в море, можно сорваться в соседнюю Паттайю. Центр города никогда не спит, а в южных районах много чистых и красивых пляжей.
Граждане Узбекистана могут находиться в Таиланде без визы в течение 60 дней, но за 3 дня до прибытия нужно получить карту въезда Thailand Digital Arrival Card.
Индия
Мумбаи — это эпицентр индийской энергетики и один из самых динамичных мегаполисов мира. С 19 по 21 декабря здесь пройдёт фестиваль электронной танцевальной музыки Sunburn, который проводится в Индии с 2007 года. Билеты ещё не поступили в продажу, но вскоре их можно будет приобрести на сайте фестиваля.
Куда ещё сходить в Мумбаи:
Для въезда в Индию гражданам Узбекистана понадобится виза. Её можно быстро оформить на официальном сайте eVisa, подтверждение приходит за пару дней.
Европа
Словакия
Европейский декабрь — время рождественских ярмарок и атмосферы новогодних фильмов. Начать путешествие можно с Братиславы. 21 декабря в столице Словакии пройдёт концерт Ricky Martin. Билетов осталось немного, стоимость начинается от 900 тысяч сумов.
С начала декабря в старом городе открываются небольшие базарчики, а новогоднюю ночь жители Братиславы традиционно отмечают на центральной площади. Здесь обязательно нужно попробовать медовину — традиционный словацкий медовый напиток и локше — тонкие картофельные лепёшки, которые подаются с разными начинками.
Чехия
Из Братиславы на поезде можно за 4 часа добраться до Праги. Перед Рождеством столица Чехии превращается в ожившую зимнюю открытку. Здесь стоит посетить самые большие рождественские ярмарки в Европе на Вацлавской площади и в Пражском Граде, покататься на коньках на открытых городских катках и попробовать Трдельник — сладкое тесто, запечённое на вертеле над огнём.
Нидерланды
Громко и красиво завершить год можно в Амстердаме. С 30 декабря по 2 января тут проходит культовый техно-фестиваль Awakenings New Years. Это многочасовой рейв с участием топовых диджеев мира. Локация фестиваля в этом году — здание бывшего сахарного завода. Стоимость билетов на 1 день начинается от 1 млн сумов, но есть шанс успеть ухватить последние трёхдневные абонементы со скидкой.
Для въезда в Европейский союз гражданам Узбекистана нужно будет получить шенгенскую визу. Заявление подаётся через консульство или визовый центр страны, в которую планируется первый въезд.
Перед Новым годом не всегда получается заранее распланировать бюджет. Билеты и отели удобно оплачивать кредитной картой AVO platinum с беспроцентным периодом до 45 дней. Чтобы оформить карту в приложении, нужна всего минута. Если успеть вернуть деньги до конца льготного периода, проценты не начисляются.