• Eski va yangi dollarlar o‘rtasidagi farq nimada
Yaqinda men uy ijarasi haqini to‘lashim kerak edi. Pulni maydalash uchun bankka bordim, so‘ng uy egasining oldiga kirdim. U kutilmaganda bundan buyon faqat yangi dollarlar olib kelishga harakat qilishimni so‘radi. Bu meni hayron qoldirdi — axir dollar dollar-ku. Ammo chuqurroq o‘rganganim sayin, eski va yangi kupyuralar o‘rtasida farq borligini angladim. Qiziq tomoni shundaki, ba’zi mamlakatlarda bu farq hatto valyuta ayirboshlash kursiga ham ta’sir qilishi mumkin ekan.
Nima uchun kupyuralar dizayni o‘zgartiriladi?
Hozirda muomalada 1, 2, 5, 10, 20, 50 va 100 dollarlik kupyuralar mavjud. Ularning dizayni vaqti-vaqti bilan yangilanib turadi.
So‘nggi yangilanish to‘lqini 2000–2010-yillarda bo‘lib o‘tgan, ayniqsa, 100 dollarlik kupyura sezilarli darajada o‘zgardi. U ko‘kimtir tusga kirdi, himoya tasmasi va turli murakkab suv belgilariga ega bo‘ldi. Qiziq joyi shundaki, 1 va 2 dollarlik kupyuralar 40 yil avvalgidek qoldi. Ularga negadir hech kim tegmaydi, chamasi, ularni qalbakilashtirish unchalik foydali emas.Umuman olganda, g‘oya oddiy: kupyura qanchalik yangi bo‘lsa, qalbakilashtirishdan himoyasi shunchalik kuchli bo‘ladi. Soxta dollarlar AQSH moliya tizimiga tahdid solsa-da, Amerika hukumatining o‘zi ham katta miqdorda pul bosib chiqarishdan tortinmayapti. Shunga qaramay, hukumat qalbakilashtirish tufayli qo‘shimcha xavf-xatarlarga yo‘l qo‘ymaslikdan manfaatdor, shu bois banknotalar dizaynini muntazam ravishda yangilab boradi.
Eski namunalar bilan bog‘liq muammolar yuzaga kelishi mumkinmi?
Huquqiy jihatdan eski va yangi dollarlar orasida farq yo‘q. AQSH hukumatining rasmiy pozitsiyasiga ko‘ra, Federal zaxira tizimi tomonidan 1914-yildan beri chiqarilgan barcha dollar namunalari teng qiymatga ega.
Shu sababli, AQShda 1990-yillardagi eski yashil yuztalikni ham, butunlay yangi yaltiroq banknotni ham xushmuomalalik bilan qabul qilishadi.
Biroq, Amerikadan tashqarida eng qiziq vaziyatlar ro‘y bermoqda. Ba’zi mamlakatlarda eski dollarlar:
Masalan, Tailandga bir dasta eski yuz dollarlik kupyuralarni olib borsangiz, ularni yangilariga qaraganda pastroq kursda ayirboshlashayotganini ko‘rishingiz mumkin. Livanda 2021-yilda ko‘plab ayirboshlash shoxobchalari eski yuztalik kupyuralarni olishdan bosh tortgan. Argentinada esa eski dollarlarni 5–10% komissiya bilan qabul qilishlari mumkin.
Bizning mamlakatimizda rasman farq bo‘lmasligi kerak, ammo amalda banklar qanday kupyuralarni qabul qilishni o‘zlari hal qiladi.
Hayotimdan
Yaqinda do‘stim ta’tilga Turkiyaga borish uchun mahalliy bankdan oldindan naqd dollar sotib oldi. Turkiyaga borgach, uning kupyuralarining bir qismini umuman qabul qilishmadi, qolganini esa kimdir tasodifan o‘ylab topgandek kurs bo‘yicha almashtirdilar. Oqibatda u summaning bir necha foizini yo‘qotdi.
Turkiya ayirboshlovchilarining bunday saralab munosabat qilishining sabablari men uchun hamon jumboq. Turk lirasi yiliga 60–80 foizgacha qadrsizlanadi. Har qanday namunadagi dollarga talab bo‘lishi kerak edi-ku.
Umuman olganda, sayohatchilarning fikrlariga ko‘ra, tushunishimcha, mamlakatning rivojlanish darajasi qanchalik past bo‘lsa, aldov va kupyuralarni kamsitishning turli ko‘rinishlari shunchalik ko‘p bo‘ladi. Bu voqeadan so‘ng o‘zim uchun qaror qildim: agar dollar almashtirmoqchi bo‘lsam, faqat yangilarini olaman.
Eski dollarlarni sotib olish kerakmi?
Agar dollarlar saqlash uchun kerak bo‘lsa, farqi yo‘q. Ammo chet elga borishni rejalashtirayotgan bo‘lsangiz, yangi kupyuralarni, ayniqsa, 100 dollarlik kupyuralarni tanlagan ma’qul, chunki ularni ko‘pincha kamsitishadi.
Bundan tashqari, banknotlarning holatiga e’tibor berish muhim: g‘ijim bo‘lgan, ifloslangan yoki ustiga yozilgan kupyuralar hatto eski dollarlarga muammo bo‘lmagan mamlakatlarda ham qabul qilinmasligi mumkin.
Men, masalan, uy egasi bilan bo‘lgan voqeadan so‘ng, har doim bankdan ularda yangi namunadagi dollarlar borligini so‘rayman va o‘zim faqat yangilarini sotib olaman. Umid qilamanki, turli mamlakatlarda valyuta kamsitishi taqiqlanadi, chunki bu iste’molchi huquqlarining buzilishidir.

• В чём разница между старыми и новыми долларами
Недавно мне нужно было оплатить аренду за квартиру. Я пошла в банк, чтобы разменять деньги, затем пришла к хозяйке, а она неожиданно попросила впредь стараться приносить только новые доллары. Меня это удивило — казалось бы, доллар есть доллар. Но когда я начала разбираться, выяснилось, что разница между старыми и новыми купюрами всё-таки есть. Причём в некоторых странах она может повлиять даже на курс обмена.
Зачем меняют дизайн купюр?
В обороте сейчас находятся купюры номиналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 и 100 долларов. Их дизайн периодически меняется.
Последняя волна обновлений прошла в 2000–2010 годах, и особенно сильно изменилась купюра $100. Она стала синеватой, обзавелась защитной лентой и всякими сложными водяными знаками. Купюры $1 и $2, кстати, такие же, как 40 лет назад. Их почему-то никто не трогает, видимо, подделывать их не очень выгодно.
Но в целом идея простая: чем новее купюра, тем лучше защита от подделок. Фальшивые доллары угрожают финансовой системе США, но, помимо этого, сами американские власти тоже не стесняются печатать деньги в огромных количествах. Тем не менее правительство заинтересовано в том, чтобы не допустить дополнительных рисков из-за подделок, поэтому регулярно обновляет дизайн банкнот.
Могут ли быть проблемы со старыми образцами?
Юридически разницы между старыми и новыми долларами нет. Официальная позиция правительства США такова, что все образцы долларов, выпущенных ФРС с 1914 года, равноценны. Так что в США с улыбкой примут и старенькую зелёную сотку 1990 года, и совсем новую блестящую банкноту.
Но вот за пределами Америки начинается самое интересное. В некоторых странах старые доллары могут:
Например, если привезти в Таиланд пачку старых стодолларовых купюр, можно обнаружить, что их меняют по худшему курсу, чем новые. В Ливане в 2021 году вообще многие обменники отказывались брать старые сотки. А в Аргентине старые доллары могут принять с комиссией 5–10%.
У нас в стране официально не должно быть разницы, но на практике банки сами решают, какие купюры принимать.
Случай из жизни
Мой друг недавно поехал в отпуск в Турцию, заранее купив наличные доллары в местном банке. В Турции часть купюр у него просто не приняли, а оставшуюся часть поменяли по курсу, который, кажется, придумал кто-то в полусне. В итоге он потерял несколько процентов от суммы.
Причины такой избирательности турецких обменников для меня остаются загадкой. Лира — турецкая валюта — обесценивается на 60–80% в год, так что спрос должен быть на доллары любого образца.
В общем, как я поняла по отзывам путешественников, чем ниже уровень развитости страны, тем больше обмана и разных форм дискриминации купюр. После этой истории я решила для себя: если менять на доллары, то только на новые.
Стоит ли покупать старые доллары?
Если доллары нужны для хранения, разницы нет. Но если вы планируете поехать за границу, лучше выбирать новые купюры — особенно номиналом $100, так как их чаще всего дискриминируют.
Кроме того, важно следить за состоянием банкнот: помятые, испачканные или исписанные купюры могут не принять даже в той стране, где обычно проблем со старыми долларами нет.
Я, например, после истории с хозяйкой квартиры всегда спрашиваю в банке, есть ли у них доллары нового образца, и сама покупаю только новые. Надеюсь, валютную дискриминацию в разных странах будут запрещать, потому что это нарушение прав потребителя.
Вся информация в статье актуальна на момент публикации. AVO bank не гарантирует, что она останется точной или актуальной в будущем. Перед принятием решений советуем проверять свежие данные.
Мнение в статье — личная точка зрения автора и не отражает позицию AVO bank. Банк не отвечает за точность и последствия использования информации.